شنبه, 29 شهريور 1399
  • ساعت : ۷:۵۶:۳۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ 
  • کد خبر : ۲۹۶۷۴
مطالب آموزشی دانشكده پرستاری: آموزشهای عمومی در بلایا: سیل

آموزشهای عمومی در بلایا

ا- سیل

آیا  برای یک سیل ناگهانی آماده‌اید؟

 سیل یکی از شایع‌ترین خطرات در تمام دنیاست و همه‌ساله در گوشه و کنار دنیا اتفاق می‌افتد و باعث خسارت‌های مالی و جانی زیادی می‌شود.  بر اساس جغرافیای طبیعی کشور ایران و میزان حادثه خیزی، در برخی مناطق آن اثرات سوء ناشی از وقوع سیل کمتر از زلزله نبوده و عدم پیشگیری از وقوع آن می تواند خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را بر جای گذارد . سیل می‌تواند به صورت محلی باشد و تنها روی محله‌های هم‌جوار اثر بگذارد، و یا خیلی بزرگ باشد و تمام بستر یک رودخانه را فراگیرد و استان‌های متعددی را درگیر نماید.  سیل‌ها شبیه هم نیستند؛ برخی به آهستگی ایجاد می‌شود و گاه چندین روز طول می‌کشد.

 

سیل ناگهانی، نوعی از سیل است که خیلی سریع و در عرض چند دقیقه رخ می‌دهد، بدون اینکه اثری از بارندگی واضح و یا طولانی مشاهده شود. سیل ناگهانی درواقع، حجم عظیمی از آب خروشان است که با خود صخره‌ها، گل‌ولای، و زباله‌ها را می‌برد و بیشتر چیزهای که در مسیر وجود دارد را جاروب می‌کند. وقوع این نوع سیلاب ها معمولاً در فصل بهار و تابستان ناشی از عکس‌العمل سریع هیدرولیکی حوزه نسبت به بارش شدید می‌باشد و بدلیل ماهیت غافلگیرکنندة‌ این نوع سیلاب، منجر به خسارات و ضایعات قابل توجهی می‌شود.

سیل بدون بارندگی، در بیرون از یک رودخانه رخ می‌دهد، مانند هنگامی‌که یک سد سوراخ شده باشد. این نوع سیل نیز می‌تواند مخرب باشد. هنگامی‌که یک سد می‌شکند، می‌تواند سیلی شبیه به یک سیل ناگهانی ایجاد نماید.

اصولاً در هرکجا که زندگی می‌کنید باید از خطر بروز سیل آگاه باشید. بخصوص اگر در یک منطقه که پایین‌تر از سطح آب دریا باشد، یا نزدیک آب یا رودخانه منشعب از یک سد زندگی می‌کنید. حتی یک جویبار کوچک، ، نهر، آب زیرزمینی، بستر خشک جویبار یا زمین‌هایی که به نظر بی-خطر می‌آید ممکن است دچار سیل شود. در واقع همه شهرها مستعد بروز سیل است.

اقدامات پیش از بروز سیل

در هر یک از بلایای طبیعی نیاز به اقداماتی هم در خصوص پیشگیری و هم در خصوص کاهش پیامدهای ناگوار وجود دارد.

اولین اقدام در پیشگیری از آسیب در برابر سیل خودداری از ساختن خانه در بستر رودخانه ها و مسیر سیل است.( حتی اگر چند دهه خشک بوده باشد!!!!)

سایر موارد شامل:

1-         مشعل، آب‌گرم‌کن و وسایل برقی در معرض سیل را درجایی بالاتر از سطح موجود قرار دهید.

2-         برای جلوگیری از بالاآمدن آب فاضلاب به داخل منازل، "دریچه‌های کنترل فاضلاب" تعبیه کنید.

3-         برای جلوگیری از ورود آب سیل به داخل خانه، در مسیر آن سد (خاکریز، دیوار ضد سیل) بسازید.

4-           دیوارهای زیرزمین را با عایق‌های ضد آب بپوشانید  تا جلوی نفوذ آب و آسیب‌های بعدی گرفته شود.

اقدامات بعد از دریافت هشدار سیل :

1-         اگر در منطقه شما احتمال بروز سیل وجود دارد، باید از قبل آماده‌باشید.( هشدار سیل در رسانه‌ها، به معنای آن است که سیل جاری‌شده است یا جاری خواهد شد!.)

2-         همواره کیف خانگی در زمان وقوع بلایا را در منزل آماده داشته باشید.

3-         از منابع مختلف رادیو و تلویزیون و سایر وسایل ارتباطی ،مانند بی‌سیم و پایگاه انتظامی ،اطلاعات و آگاهی‌های لازم را دریافت کنید و درصورتی‌که  دستور تخلیه داده شد فوراً این کار را انجام دهید.

4-         برای زمان وقوع سیل در منبعی آب سالم ذخیره کنید.

5-         در مناطق سیل‌خیز ،تأمین جانی و مالی در برابر زیان‌های احتمالی ضروری است بنابراین بهتر است اسناد اوراق بهادار را در جعبه‌ای مطمئن قرار دهید. (به فکر بیمه منزل خود باشید.)

6-         در نظر داشته باشید اگر به شما گفته شود منزل را تخلیه کنید به چه جاهایی می‌توانید بروید. بنابراین از قبل چند  مکان را انتخاب کنید.

7-         همواره کمی بنزین در باک اتومبیل خود داشته باشید زیرا ممکن است مجبور شوید خانه را ترک کنید.

8-         تابلو برق را در طبقات فوقانی ساختمان جاسازی کنید.

9-         در صورت هشدار جدی در خصوص سیل ناگهانی، خیلی سریع به یک منطقه مرتفع بروید و منتظر پیام و دستور نمایید.

10-       به نقطه‌ای دور از رودخانه‌ها ،رودها و جویبارها بروید . به خاطر داشته باشید جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و مانند این‌ها نیز می‌توانند ناگهان دچار سیل شوند و سیل‌های ناگهانی در این منطقه ممکن است حتی بدون اخطارهای معمول همچون ابرهای باران‌زا و یا باران های سنگین رخ بدهد. 

اگر باید برای خارج شدن از منزل آماده شوید:

الف)  از امنیت خانه اطمینان حاصل کنید و اگر زمان دارید، وسایل حیاط را به درون خانه بیاورید و وسایل ضروری و حیاتی را به طبقه بالاتر ببرید.

ب) کلید اصلی برق را خاموش‌کنید و شیر اصلی گاز و آب را ببندید و وسایل برقی را از پریز بیرون بکشید. و اگر مجبور به ماندن در ساختمان هستید نیز بهتر است که این کار ها را انجام دهید. (گر دستتان خیس است یا درون آب ایستاده‌اید، به وسایل برقی دست نزنید.)

ج) اگر منزل شما در محل مرتفعی قرار دارد همانجا بمانید.

اگر باید خانه را ترک کنید، نکات زیرا به خاطر داشته باشید:

الف- در آب در حال حرکت، راه نروید چراکه 15 سانتیمتر آب در حال حرکت ممکن است باعث زمین افتادن شما شود و اگر مجبور هستید در آب راه بروید،  از مسیری بروید که آب حرکت نمی‌کند. برای اینکه از استحکام زمین جلوی پای خود مطمئن شوید از یک‌تکه چوب‌دستی استفاده کنید.

ب- در منطقه سیل‌زده، رانندگی نکنید. اگر سیل اطراف خودروی شما را فراگرفته است، خودرو را رها کنید و به یک منطقه مرتفع بروید وگرنه جریان سیل شما و خودروی‌تان را خیلی سریع جارو می‌کند و با خود می‌برد.

هنگام رانندگی در شرایط سیل به خاطر بسپارید:

1.         در بیشتر خودروها ارتفاع پانزده سانتیمتر آب می‌تواند به کف خودرو برسد و کنترل آن را مختل کند یا حتی باعث توقف حرکت خودرو شود.

2.         سی سانتیمتر آب، بیشتر خودروها را شناور می‌کند.

3.         شصت سانتیمتر آب در حال حرکت، می‌تواند بیشتر خودروها را با خود ببرد.

4.         اگر با ماشین در آب‌هایی که به‌سرعت سطح آن‌ها بالا می‌آید گیرکرده‌اید فوراً آن را رها کنید و به محل مرتفعی بروید.

5.         به‌آرامی رانندگی کنید و مراقب شیب‌ها و خرابی‌های جاده باشید.

6.         هنگام رانندگی از دنده‌های سنگین استفاده کنید زیرا ترمزها در آب به‌خوبی کار نمی‌کند.

 

اقدامات پس از بروز سیل

1.         کمک‌های اولیه را به افراد آسیب‌دیده برسانید و در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید.

2.         به گزارش اخبار محلی توجه کنید تا از سالم بودن آب آشامیدنی مطمئن شوید.

3.         از آب سیل دور شوید؛ این آب ممکن است با روغن، گازوییل، یا فاضلاب آلوده‌شده یا در تماس با خطوط نیروی زیرزمینی، جریان برق پیداکرده باشد.

4.         مراقب تردد در مناطقی که سیلاب عقب‌نشینی کرده است باشید، زیرا خیابان‌ها و جاده‌ها ممکن است به خاطر جریان سیل ضعیف شده باشد و هر لحضه در اثر وزن خودرو فرو بریزد.

5.         از خطوط فشارقوی که آویزان شده است دوری کرده و این مسئله را به شرکت برق گزارش دهید.

زمانی به خانه بازگردید که مسئولان وضعیت را امن بدانند.

6.           از ساختمان‌هایی که اطرافش را آب احاطه کرده است، دور شوید.

7.         در ورود به منزل نهایت احتیاط را بکنید؛ ممکن است پی‌ها آسیب‌دیده باشد ولی در ابتدا خرابی دیده نشود و ظاهر خانه سالم به نظر بیاید.

8.         سریعاً نسبت به پاک‌سازی خانه و محل سکونت خود اقدام نماید.

9.           اگر مخزن توالت، کاسه توالت، تصفیه‌خانه و تأسیساتی مانند آن آسیب‌دیده است در صورت امکان آن را تعمیر کنید. سیستم‌های زهکشی در صورت آسیب دیدن سلامت و بهداشت را به مخاطره می‌اندازد.

10.        هرچه که خیس و مرطوب شده است را تمیز و ضدعفونی کنید زیرا گل‌ولای باقی‌مانده از آب سیل، حاوی مواد شیمیایی و فاضلابی است.

11.        از مصرف مواد غذایی که خیس شده خودداری نمائید. (تنها مواد غذایی کنسروی داخل قوطی های فلزی و پس از ضدعفونی قسمت خارجی قابل استفاده است.) 

12.        در منطقه سیل‌زده مراقب مارها باشید زیرا سیل مارها را از لانه بیرون می‌کشد.

13.        پس از سیل احتمال شیوع بیماری های عفونی دستگاه گوارش ناشی از انواع میکروبها  و ویروسها(شیگلا-اشرشیاکولی-هپاتیت وعامل حصبه) وجود دارد وباید  مراقبت های لازم بهداشت فردی و عمومی بهداشت آب و غذا به عمل  آید. 

 محتویات کیف خانگی در زمان وقوع بلایا:

بعد از وقوع حادثه یا بحران‌، خانواده‌ها به ناچار ‌مدتی فقط به امکانات خودشان اتکا دارند. این به آن معنی است که خوراک، آب و سایر ملزومات زندگی را به ‌اندازه کافی به مدت حداقل سه روز از قبل ذخیره کرده‌اند. امدادگران و مقامات محلی بعد از وقوع بحران یا حادثه در محل حضور پیدا خواهند کرد، اما این حضور فوری نبوده و شامل حال همه نیز نخواهد شد. امکان دارد که چند ساعت یا حتی چند روز بعد، کمک به افراد حادثه دیده برسد.

 

خدمات اساسی نظیر برق‌، گاز‌، آب‌، فاضلاب و تلفن‌، ممکن است چند روز یا حتی یک هفته یا بیشتر قطع شوند. افراد ممکن است ناچار شوند به دفعات محل سکونت یا کار خود را ترک کرده و امکانات ضروری را با خود همراه ببرند. کیف اضطراری خانواده حاوی مجموعه‌ای از نیازهای اساسی است که اعضای خانواده به هنگام وقوع بحران به آن‌ احتیاج دارند. کیف اضطراری باید حاوی مواد خوراکی‌، آب و سایر ملزومات برای حداقل سه روز نیاز ضروری اعضای خانواده باشد. کیف اضطراری ‌باید در جای مخصوصی نگهداری شود طوری که به هنگام ترک خانه بتوان آن را سریعاً به همراه خود برد. باید همه اعضای خانواده محل آن را بدانند. 

 

1.         آب (4 لیتر برای هر فرد در هر روز)

2.         مواد غذایی فاسد نشدنی برای سه روز: بدون نیاز به پخت. پز و آسان باز شو (مواد غذایی کنسرو شده، snacks، بیسکویت خشک،  خرما خشک و ..... )

3.         پول نقد

4.         رادیو قابل حمل (برای دریافت اطلاعات مهم)

5.         نقشه

6.         تلفن همراه با شارژر

7.         چراغ قوه با باطری اضافه

8.         وسایل کمک های اولیه: باند، چسب، محلول ضدعفونی کننده

9.         امکانات بهداشتی (‌ صابون و حوله، دستمال کاغذی، کاغذ مخصوص توالت و نوار بهداشتی برای بانوان)

10.        کبریت و ظروف مورد نیاز

11.        کیسه خواب و پتو (‌برای هر نفر)

12.        کاغذ و قلم

13.        سوت

14.        دربازکن

15.        بیل کوچک

16.        کپی اسناد شخصی: گواهی نامه، اسناد / اجاره نامه، بیمه نامه ها، کارت‌های شناسایی ‌و اعتباری)

17.        لوازم ویژه نظیر داروهای تجویزی‌، عینک‌، محلول لنزهای مخصوص تماسی و باتری برای سمعک

18.        لوازم مخصوص شیرخواران (‌نظیر شیرخشک‌، پوشک‌، بطری و پستانک اسباب بازی)

 

 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.4.0.0